3.Kto jest Pocieszycielem ?
Pisaliśmy już o tym, że z faktu, iż o Pocieszycielu w Jana 14,15-21 pisze się „on” i „jego”, nie wynika, że jest on osobą, a to ze względu na specyficzne własności języka greckiego. Jednak Jezus mówił tam o „innym Pocieszycielu” (w. 16). Czy nie świadczy to, że miał na myśli jednak jakąś osobę?
Przeczytajmy dokładnie ten fragment biblijny. W wierszu 18 Chrystus mówi: „Nie pozostawię was sierotami: Przyjdę do was”, a w wierszu 20: „Owego dnia poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we mnie i Ja w was”. Kto więc jest Pocieszycielem?
Opierając się na twierdzeniu Jezusa możemy powiedzieć, że On Sam żyje w osobie, kiedy ta narodziła się z Ducha Ojca. Paweł apostoł stwierdził wyraźnie, że to Chrystus żyje w nim: „Teraz zaś to już nie ja żyję, to żyje we mnie Chrystus. Choć nadal prowadzę życie w ciele, jednak obecnie życie moje jest życiem wiary w Syna Bożego, który umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie” (Gal 2,20).
Lecz nie był to Chrystus przebywający w tym czasie w niebie, lecz Chrystus żyjący w jego umyśle i działaniach poprzez zmieniającą charakter moc Ducha Świętego! Pocieszycielem jest sam Jezus, ale działający Swoim Duchem Świętym, stąd to określenie „inny Pocieszyciel”. Rozumienie to poparte może być przez 1 Jana 2,1, gdzie wyraźnie sam Jezus określony został w greckim oryginale jako Paraklet.
Należy jednak uznać, że teksty biblijne o Pocieszycielu obok tekstów o zasmuceniu itd. Ducha Świętego są najsilniejszymi argumentami zwolenników osobowości Ducha Świętego.
TRÓJCA ŚWIĘTA – MIT CZY RZECZYWISTOŚĆ?